technologia

Budowanie naturalnych domów
to nasza pasja

Jest ona spójna ze stylem życia, który prowadzimy – zdrowym i zgodnym z naturą.


Naturalne domy w technologii słomiano-szkieletowej

Budujemy kompleksowo: od fundamentu pod klucz.

Od zarania dziejów ludzie budowali siedliska z materiałów organicznych: drewna, gliny, słomy czy kamienia, pozyskiwanych w najbliższym otoczeniu. XX wiek przyniósł radykalną zmianę tego trendu. Do użycia weszły materiały syntetyczne, wysoko przetworzone, pełne chemii budowlanej na czele z formaldehydem jednocześnie o wysokim śladzie węglowym. Sytuacja ta sprawiła pandemię raka, alergii i szeregu chorób autoimmunologicznych, oraz degradację planety. Przedstawiamy alternatywę. Dom słomiany jest to dom szkieletowy z podwójnym szkieletem i słomą jako wypełnieniem. Na zewnątrz stosujemy tynk wapienny od 3 do 5 cm i/lub elewację wentylkowaną. Od wewnątrz natomiast tynk gliniany o grubości od 3 do 5cm.

1. Deska elewacyjna (opcja)
2. Ruszt pod elewację (opcja)
3. Tynk wapienny 3cm
4. Skompresowana słoma
5. Słupek główny 45x145mm
6. Tynk gliniany wewnętrzny 3cm
7. Siatka podtynkowa

poszczególne Etapy

BUDUJEMY DOMY KOMPLEKSOWO. NA ŻYCZENIE KLIENTA ZAJMUJEMY SIĘ TEŻ POSZCZEGÓLNYM ETAPEM CZY RENOWACJĄ BUDYNKU.

Poniżej opisujemy poszczególne etapy w budowie szkieletowo- słomianej. Oczywiście realizujemy również kolejne etapy jak instalacje, czy prace wykończeniowe, ale ponieważ nie są one specyficzne dla technologii to skupiliśmy się na opisaniu 4 etapów.

Fundament

Jak każdy dom, dom słomiany zaczynamy budować od fundamentów. W użyciu mamy dwa sprawdzone rozwiązania: klasyczne ławy lub płyty fundamentowe. Wyboru należy dokonać indywidualnie, biorąc pod uwagę projekt budynku oraz warunki geologiczne miejsca w którym budynek ma zostać posadowiony. Należy jednak wziąć pod uwagę przekrój ściany, który ze względu na rozmiar kostki słomy wynosi około 40 cm. W związku z tym jeżeli wybraliśmy ławę, jej szerokość to minimum 45cm, bo zakładamy szerokość tynku minimum 5cm. Jest również opcja fundamentów słupowych, która jest ciekawą alternatywą dla rozwiązań klasycznych.

konstrukcja szkieletowa

Kolejnym etapem jest postawienie konstrukcji. Domy słomiane to wariant konstrukcji szkieletowej, z tą różnicą, że mamy tu do czynienia z „podwójnym szkieletem”. Słupki główne w przekroju ściany, są oddalone od siebie o 40 cm. Wymiar ten wynika z rozmiaru typowej kostki słomy, oraz gwarantuje skuteczną izolację termiczną budynku. Zanim przejdziemy do kolejnego etapu jakim jest słomowanie, należy najpierw zakryć dach, aby nie zminimalizowac ryzyko zamoknięcia ścian podczas słomowania.

Więcej o konstrukcji szkieletowej >

słomowanie

Etap który wymaga wiedzy i mobilizacji w działaniu to słomowanie. Kluczowym jest odpowiedni dobór kostek słomy, co stanowi duże wyzwanie, z uwagi na wypieranie z użycia pras kostkujących na rzecz belujących. 
Ważne jest, aby kostki były suche i starannie sprasowane, z minimalną domieszką innych roślin, oraz wykonane z odpowiednich zbóż (pszenica, żyto, pszenżyto). Nie można również dopuścić, aby niesprasowane kostki miały kontakt z deszczem. 
 W procesie słomowania, ważne jest dołożenie staranności w miejscach newralgicznych (w obrębie oczepu i szczytów). Miejsca te muszą być zaprojektowane w sposób racjonalny i świadomy, przez architektów, którzy znają technologię, w przeciwnym wypadku proces będzie mocno skomplikowany.

Więcej o słomowaniu >

Tynkowanie

Ściana słomiana wymaga starannego zabezpieczenia przed deszczem, gryzoniami i owadami. Niezastąpiony w tym przypadku jest tynk wapienny. Zapewnia on trwałą ochronę przed wyżej wymienionymi czynnikami, jednocześnie spaja budynek, nadaje mu niepowtarzalny charakter i co niezwykle ważne, jest otwarty dyfuzyjnie. Otwartość dyfuzyjna, jest jedną z największych zalet budownictwa słomianego. W technologii słomianej nie ma żadnej przegrody, która hamuje przepływ pary wodnej na zewnątrz, co sprawia że wewnątrz budynku mamy niezwykle sprzyjający mieszkańcom klimat, i warunki utrudniające powstawaniu grzybów i pleśni. 
 Do tynkowania wnętrz stosujemy tynk gliniany o warstwie od 3 do 5cm. 

O niesamowitych właściwościach zdrowotnych gliny możecie poczytać w zakładce Q&A.

Najczęściej zadawane pytania >

Jeśli masz pytania lub jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami, a pomożemy zrealizować Twój wymarzony DOM